mxstar.se

fredag, 18. maj

Pourcel tillbaka i VM

Skicka sidan Skriv ut PDF
christophepourcel

Christophe Pourcel har inte kört VM sedan 2007, men är nu återigen tillbaka och det i teamet Kawasaki Team CLS.

Pourcel tog VM guld 2006, men skadade sig svårt året efter och blev borta helt från motocross ett tag. När han sedan återvände blev det i USA och har där tagit två supercross titlar i lites klassen 2009 och 2010.

Efter att inte hittat någon bra styrning efter supercrossäsongen 2010 valde Pourcel att avstå både utomhussäsongen 2010 och supercross 2011. I årets utomhusserie blev det ett kort inhopp för Team Motoconcept, men något gick snett och Pourcel avslutade kontraktet efter två deltävlingar.

Nu är han alltså tillbaka i VM cirkusen och det på en Kawasaki i 450 klassen, ska bli kul att se vad han kan lyckas med.

Kommentarer (1)Add Comment
Nygewip
...
skriven av Nygewip, juli 03, 2011
Hoppas det går åt h**vete!
Sättet han bröt upp med Motoconcepts är inte okej.
Har lite svårt att förstå hur man kan tro att man "ska bli den bäst betalda 450 föraren i USA", när man bara har två litestitlar.

Skriv kommentar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar, vänligen registrera om du inte har något konto än.

busy